اصول کار چیلر تراکمی
18 فروردین

اصول کار چیلر تراکمی


درک بهتر از اصول کار چیلر تراکمی می تواند تصویر درستی از نحوه کارکرد و عیب یابی چیلر های تراکمی به خواننده بدهد( برای نگهداری و تعمیر چیلر با 09121728781 تماس بگیرید) ضمن اینکه راه اندازی و سرویس چیلر تراکمی رابطه مستقیم با شناخت اصول کارآن دارد


اگر چه چیلرهای تراکمی انواع مختلف و متنوعی دارند و در صنایع ، واحد های بسیار بزرگ تا مینی چیلر های مخصوص یک واحد آپارتمان تقسیم بندی می شوند اما در این بخش قصد ما این است که برای درک بهتر اصول کار چیلر تراکمی به چیلر های تراکمی سایز متوسط و بزرگ برای واحدهای مسکونی و تجاری بپردازیم. این نوع چیلر که از سیستم برج خنک کننده و یا هوا برای خنک کردن کندانسور خود استفاده می کند ، برای خنک کردن فضاهای مختلف غیر صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد .به این نوع چیلرها بعضاً به چیلر آب خنک کن و چیلر های هوا خنک نیز گفته میشود.آب خنک شده در چیلر در دمای حدود 6 تا 10 درجه سانتی گراد در فن کوئل ها یا کوئل های آب سرد هواساز، مورد استفاده قرار میگیرد.

در چیلر های تراکمی کارکرد مناسب سامانه مستلزم توجه به استفاده از قطعات مناسب و بهره گیری از پرسنل مجرب و کارآزموده در رفع معایب آن میباشد بدیهی است اصول کار چیلر تراکمی وابستگی معنا داری با موارد فوق الذکر دارد.
قطعات اصلی چیلر عبارتند از : کمپرسور، کندانسور،شیر انبساط و اواپراتور میباشد.سایر قطعات وملزومات شامل: مبرد،فیلتر خشک کن(درایر)،شیر برقی ودستی وسایر قطعات جانبی است که ادامه همین بحث به شرح مختصر هر یک می پردازیم.

مبرد(ماده سرما ساز)چیلر تراکمی:
گازی که در کمپرسور فشرده شده و طی فرآیندی جهت سرد کردن آب استفاده میشود مبرد این نوع چیلر است. متداولترین گاز، فریون(HFCF)با شناسه R-22 که به دلیل ترکیبات شیمیایی اش باعث تخریب لایه ازن میگردد.گاز های جانشین که تاثیر منفی بر روی لایه ازن نداشته ومدتی است استفاده میگردداز خانوادهHFC با روغن پلی استر است.

کمپرسور:
این سامانه وظیفه افزایش فشار مبرد تا 4/5 برابر فشار اولیه را دارد.کمپرسور ها از جنبه شکل و ظاهر به سه دسته تقسیم میشوند :
1-بسته(HERMETIC): برای چیلرهایی تا قدرت 25 اسب بخار یا 5.3 تن تبرید( برای اطلاع از مفهوم دقیق تن تبرید اینجا را کلیک کنید).
2-نیمه بسته (SEMI HERMETIC) : از قدرت 1 تا 100 اسب بخار یا حدود 20 تن تبرید.
3- باز (OPEN) :برای قدرت های بالا تا 500 اسب بخار یا بالاتر از 110 تن تبرید .
کمپرسور های متداول نیز از لحاظ ساختار داخلی سه نوع هستند :
1- اسکرو(SCREW).
2- اسکرول(SCROLL).
3- سیلندر و پیستونی(رفت و برگشتی).
4- گریز ازمرکز .
5- روتاری.

کندانسور:
این سامانه بعد از مسیر خروجی مبرد فشرده شده توسط کمپرسور قرار دارد. وظیفه آن کاهش فشار مناسب و افت مقداری از دمای مبرد را است.کندانسور در این مدل چیلر ها 2 نوع هستند: الف- کندانسور هوایی . ب- کندانسور آبی.بدیهی است انتخاب هر نوع از این کندانسور ها بستگی مستقیم به ظرفیت چیلر ، نوع چیلر ،دمای محیطی که کندانسور در آن قرار داردو عوامل دیگری است که در طراحی چیلر میبایست محاسبه گردد.

شیر انبساط:
مبرد پس از کندانسور وارد شیر انبساط شده و افت فشارناگهانی آن موجب کاهش دمای شدید در خروجی این شیر میگردد.

اواپراتور:
مبرد پس از شیر انبساط وارد اواپراتور شده و در مجاورت آب که از مسیری جداگانه در گردش است آنرا خنک میکند .

در این نوع چیلر ها دو مدار بسته(سیکل) برای انتقال سرمایش به ساختمان وجود دارد :
1- سیکل مبرد که از کمپرسور با فشار زیاد خارج و در مسیر خود از کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور گذر کرده و دوباره توسط لوله مکش به کمپرسور بر میگردد.
2-سیکل آب سرمایش که سرمای موردنیاز رااز مجاورت مبرد در اواپراتور دریافت کرده و سپس وارد فن کوئل یا هواساز شده و سرمای خود را به محیط مورد نظر انتقال میدهد. این سیکل نیز مانند سیکل اول تکراری بوده و آب پس از اینکه گرمای محیط را میگیرد مجدداً بوسیله پمپ به سوی چیلر برگشته و دوباره سرمای مبرد رادر اواپراتور دریافت میکند.
بدین ترتیب تنها محل مجاورت این دو سیکل اواپراتور است که نقش کلیدی در ایجاد و انتقال سرمایش به ساختمان را بر عهده دارد برای آگاهی از چگونگی سرویس چیلر تراکمی و جذبی اینجا را کلیک فرمایید .
برای مشاوه رایگان و سرویس چیلر خود با شماره های 26153249 و 09121728781 تماس بگیرید. برای آشنایی با مجموعه سرو انرژی و تاسیسات شمیران اینجا را کلیک فرمایید. .

دیدگاه خود را بنویسید