05 تیر

تعمیرات چیلر و سیستم سرمایشی

سیستم ها و تجهیزات سرمایشی ( برای نگهداری وتعمیرات چیلر و سیستم های سرمایشی با 09121728781 تماس بگیرید) نیز مانند سیستم های گرمایشی نیاز به تعمیرات و سرویس های دوره ای دارند . تا بهتر و در مدت زمان بیشتری کار نمایند . در ادامه به برخی از خدمات قابل ارائه در زمینه تعمیرات سیستم های سرمایشی اشاره می نماییم .

سرویس و تعمیر و نگهداری چیلرهای جذبی و تراکمی
چیلرها از جمله تجهیزات بسیار مهم در سرمایش هستند که به طور کلی می توان آنها را به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم کرد. به طور کلی چیلرهای تراکمی از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی از انرژی حرارتی به عنوان منبع اصلی برای ایجاد سرمایش استفاده می کنند. شرکت سرو انرژی کیا آمادگی نگهداری از انواع چیلر های تراکمی و جذبی با قیمت ماهانه ۴۰۰۰ تومان برای هر تن تبرید را با بالاترین خدمات و کیقیت دارد.
با توجه به پیچیدگی های تئوریک و تکنیکی فرآیند تبرید، نگهداری و تعمیر سیستم های خنک کننده دارای حساسیت ویژه ای می باشد. فناوری تبرید جذبی روشی عالی برای تهویه مطبوع مرکزی در تأسیساتی است که ظرفیت دیگ اضافی داشته و می توانند بخار یا آب داغ مورد نیاز برای راه اندازی چیلر را تأمین نمایند. چیلر های جذبی ظرفیت بین ۲۵ تا ۱۲۰۰ تن برودتی را براحتی تأمین می کنند. البته لازم به ذکر است که در خصوص تکنولوژیهای نوین این صنعت ، برخی تولید کنندگان موفق شده اند که چیلرهای جذبی با ظرفیت معادل۵۰۰۰ تن نیز تولید کنند. در سیستمهای جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می شود. گرمای مورد نیاز برای کارکرد این چیلرها به طور مستقیم از گاز طبیعی یا گازوئیل تأمین می گردد.

منابع غیر مستقیم گرما در چیلرهای جذبی عبارت از آب داغ بخار پر فشار ، کم فشار میباشد. بر این اساس تولید کنندگان مختلف در جهان سه نوع اصلی چیلر جذبی ارائه می نمایند که عبارتند از : شعله مستقیم ، بخار و آب داغ. در یک تقسیم بندی عمومی می توان چیلرهای جذبی را در دو دسته چیلرهای جذبی آب و آمونیاک و چیلرهای جذبی لیتیوم بروماید و آب طبقه بندی نمود . در واقع در هر سیکل تبرید جذبی یک سیال جاذب و یک سیال مبرد وجود دارد که تقسیم بندی فوق بر این مبنا انجام شده است. در سیستم آب و آمونیاک ، سیال مبرد آمونیاک وسیال جاذب آب است. در سیستم لیتیوم بروماید و آب ، سیال مبرد آب و سیال جاذب ، محلول لیتیوم بروماید است. علاوه بر زوج مبرد و جاذب های ذکر شده ، در بعضی سیکل های تبرید جذبی از زوجهای دیگری نیز استفاده می گردد.

اما بر حسب اجزای سیستم هم می توان تقسیم بندی های دیگری ارائه کرد مثلاً می توان سیکل های تبرید جذبی را به سیکل های تبرید یک اثره ، دو اثره و سه اثره طبقه بندی کرد. امروزه سیکل های تبرید جذبی تک اثره و دو اثره در مقیاس بسیار وسیع و در اشکال متنوع ساخته می شود . سایت موتورخونه دات کام زیر نظر شرکت با سابقه سرو انرژی کیا دارای پرسنل متخصص در حوزه تعمیر و نگهداری سامانه های برودت مرکزی ، چیلرهای جذبی ، چیلرهای تراکمی و همچنین انواع اسپیلت و سیستم های کولر گازی می باشد.

سرویس ، تعمیر و نگهداری برج خنک کن
برج های خنک کننده به عنوان یکی از اصلی ترین اجزای سامانه های برودتی که کارکرد آن دفع حرارت از سیال خنک کن بوده و اهمیت تعمیر و نگهداری آن جهت کارکرد صحیح چیلر های جذبی و چیلر های تراکمی ضروری می باشد. سایت موتورخونه دات کام تحت نظر شرکت سرو انرژی کیاجهت نگهداری از انواع برج های خنک کن مدور و مکعبی با توجه به ظرفیت آن با قیمتهای از ماهانه ۵۰ هزار تومان ، آماده تعمیر ، نگهداری ، سرویس های شستشوی سالانه و بهینه سازی آن در مجموعه های اداری و مسکونی می باشد.

بطور کلی سیال موجود در چیلر ها پس از طی فرآیند سرمایش ، گرم شده و نیازمند دفع این حرارت برای ادامه یافتن سیکل برودت است ، سیال خنک کن پس از عبور از اواپراتور با توجه به تبادل حرارتی و کاستن دمای سامانه ، خود گرم می شود و پس از آن با عبور از کندانسور و مجاورت با سیال دیگری که در برج خنک کن خنک شده است دمای آن کاهش می یابد.برج های خنک کننده که در ابعاد متنوع با توجه به نیاز خنک سازی طراحی و ساخته می شوند این حرارت را از طریق تبادل دمایی با محیط از سیال می کاهند. برج های خنک کننده ی منازل مسکونی که ابعاد بسیار کوچکتری نسبت به برج های خنک کننده ی پالایشگاه ها، نیروگاه ها و کارخانجات دارند روی پشت بام منزل قرار گرفته و حرارت را به بیرون منتقل می کند.

این برج ها می توانند به دو صورت مدار بسته یا باز با توجه به نیاز سامانه سرمایش اجرا شود معمولا برای واحدهای صنعتی از سیستم مدار باز و برای منازل از سیستم مدار بسته که اتلاف انرژی بسیار کم و صرفه ی اقتصادی بسیار بالا دارد استفاده می گردد.جنس کویل غالب این برج ها مس بوده که ضریب حرارتی بالایی برای تبادل دما دارد.

از جمله مهمترین قسمت های سیستم برودتی که نیاز به تعمیر و نگهداری برای بالا بردن بازده سرمایشی دارد می توان برج های خنک کننده را نام برد. شرکت سرو انرژی مفتخر است که با کادری مجرب و متخصص بهترین سرویس نگهداری و تعمیر برج ها را با صرفه ی اقتصادی ارائه دهد .

عایق کاری منبع آبگرم، لوله ها و اتصالات
تصور کنید که آب با دمای نزدیک به ۸۰ درجه سانتی گراد با سرعت از داخل یک لوله یک اینچ درموتورخانه ساختمان در حال عبوربوده دمای بیرون نزدیک به صفر است حتی اگر محاسبات ترمودینامیکی را هم ندانید بسادگی می توان حجم زیادی از انرژی حرارتی را که از لوله های بدون عایق در فضای بیرون تلف می شود را تصور نمود.

موتورخانه ها که مرکز تاسیسات سرمایشی و گرمایشی هستند از جمله مکان‌هایی است که تمام لوله‌های و مخازن و اتصالات حرارتی و برودتی آن باید عایق‌کاری شود. همانگونه که می دانیم وجود یک فن در داخل موتورخانه، جهت هوا دهی و رساندن اکسیژن کافی به مشعل ضروری است و بهمین جهت هوا همیشه در گردش است و در صورت عایق نبودن و یا مستعمل بودن عایق ها ، همواره هوای تازه بیرون با لوله ها و مخازن در ارتباط و تبادل حرارتی می باشند.

راندمان موتورخانه بین ۶۰ تا ۸۰ درصد متغییر می باشد و در صورتی که عایق کاری به درستی صورت نگیرد این راندمان حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از راندمان موتور خانه می کاهد. معنی ۲۰ درصد کاهش راندمان دقیقا برابر با ۲۰ درصد افزایش هزینه های گرمایشی و تامین آبگرم ساختمان می باشد که این مبلغ برای موتورخانه های ساختمانها و مجتمع های مسکونی ۴ تا ۸ میلیون تومان تخمین زده می شود. لازم به ذکر است که برای موتورخانه های صنعتی این رقم بسیار بزرگ‌تر است. مخصوصا اگر موتورخانه در معرض هوای سرد و گرم باشد.

همچنین مشکل دیگر عدم عایق کاری علاوه بر افزایش هزینه های جاری سوخت ، افزایش هزینه های تعمیراتی سیستم ، افزایش رسوب دهی در مبدل حرارتی و افزایش سرعت خوردگی لوله های می باشد.

امروزه مساله صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار حایز اهمیت است و استفاده از تجهیزات مختلف برای تولید انرژی و راه‌کار های جدید برای جلوگیری از هدر رفت انرژی توسعه یافته اند. و لازم است که جهت جلوگیری از تحمیل هزینه های اضافی با کمترین هزینه علاوه بر کاهش هزینه های جاری ،هزینه های بلند مدت تعمیراتی را نیز کاهش دهید. شرکت سرو انرژی کیا و سایت موتورخونه دات کام .با برخورداری از نیروهای مجرب آماده خدمات رسانی با مشتریان گرامی می باشند.

سرویس و تعمیر هواساز
سامانه حرارت و برودت مرکزی – هواساز – مسئول کنترل دمای سرمایشی و گرمایشی در یک ساختمان می باشد. به دلیل حساسیت تعمیر هواساز و همچنین نگهداری آن اکیدا توصیه می گردد که راهبری آن به شرکتها و افراد متخصص واگذار گردد.
از بخشهای اصلی یک هواساز می توان به فیلتر، فن، كویل های گرمایی و سرمایی، رطوبت زن و تجهیزات كنترلی اشاره نمود. كویل های گرمایی معمولا با آب داغ، بخار و برق عمل می كنند. كویلهای سرمایی با آب مبرد و یا مستقیما با یك ماده مبرد كار می كنند. در حالت دوم كویل دستگاه هواساز اواپراتور یك سیستم تبرید می باشد.

با تنظیم های مختلف بخش های گرمایی، سرمایی، رطوبت زن و غیره در مجموعه دستگاه هواساز می توان سیستم های مختلف تهویه مطبوع را برای پروژه های با شرایط متفاوت طراحی نمود. دستگاه هواساز معمولا با دو كانال؛ رفت و برگشت هوا به داخل ساختمان و به وسیله یك كانال به هوای تازه خارج ارتباط دارد. دستگاه هواساز با تنظیم دما و رطوبت و همچنین تامین هوای تازه و فیلتر كردن آن عمل تهویه مطبوع تابستانی و زمستانی را انجام می دهد. هوای برگشتی از اتاقها با هوای تازه در محفظه اختلاط دستگاه مخلوط شده و سپس از كویل های سرمایی یا گرمایی و رطوبت زن (معمولا در زمستان) عبور می كند سرعت عبور هوا از كویل در برخی از مدل ها می تواند به حدود ۵۰۰ فوت بر دقیقه برسد.

فرآیند رطوبت زنی به وسیله پاشش آب از افشانك ها یا شبكه بخار و فرآیند رطوبت گیری توسط كویل سرد انجام می شود . كنترل دما به دو صورت می تواند انجام شود : روش اول با استفاده از شیر سه راه برقی یا موتوری كه روی لوله رفت و برگشت كویل نصب شده و به وسیله ترموستاتی كه در كانال برگشت هوا به هواساز نصب می شود ، عمل قطع و وصل و یا كم و زیاد كردن جریان آب انجام می گیرد . در روش دوم به وسیله ترموستات نصب شده در اتاق یا راهرو یا مكان مناسب دیگر (مانند حالت فن كویل) به فن دستگاه هواساز فرمان خاموش و روشن داده می شود . سیستم كنترل لازم است به گونه ای طراحی شود كه ابتدا مجموعه ترموستات كانالی و شیر سه راهی عمل نماید و سپس در مرحله بعد در صورت لزوم ترموستات اتاقی به بادزن دستگاه دستور دهد.

دستگاههای هواساز كه از ورق گالوانیزه ساخته می شوند، با توجه به شرایط مكانی و موقعیت نصب ممكن است قائم و یا افقی ساخته شوند. دستگاه هواساز به صورت یك منطقه ای و یا چند منطقه ای طراحی و ساخته می شوند. در نوع یك منطقه ای تمام بخش های ساختمان كه تحت پوشش آن است با شرایط یكنواخت دما و رطوبت هوادهی می شود و در نوع چند منطقه ای به كمك دمپرهای مخصوص امكان هوادهی با دما و رطوبت های مختلف به مناطق متفاوت وجود دارد .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

دیدگاه خود را بنویسید