سرویس چیلر ترکمی و چیلر جذبی
17 اردیبهشت

سرویس چیلرتراکمی وجذبی


راه اندازی و سرویس چیلرتراکمی وجذبی فعالیت تخصصی است.( برای سرویس چیلر با شماره 09121728781 تماس بگیرید)در این قسمت به اصول اولیه سرویس چیلرتراکمی وجذبی به تفضیل اشاره می شود. اگر چه بین چیلر جذبی و چیلر تراکمی تفاوتهایی در طراحی هست ولی اصول راه اندازی در هر دو مورد تقریبا یکسان می باشد.


تفاوت اصلی چیلر جذبی و چیلر تراکمی در تکنولوژی ساخت و طراحی بنیادین آنها می باشد. چیلر تراکمی با استفاده از برق و کمپرسور اقدام به حرکت اجباری سیال ( گاز ) در مدار تبرید می نماید و چیلر جذبی با استفاده از سیال لیتیم بروماید و استفاده از انرژی گرمایی تولید شده از مشعل و یا آب گرم دیگ ، حرکت در سیکل تبرید را موجب می شود. این تفاوت در سیکل خارجی آنها تاثیری ندارد و بهمین دلیل می توان اصول اولیه راه اندازی را بیان نمود.

برای راه اندازی و سرویس چیلرتراکمی وجذبی و یا بعبارت دیگر مجموعه و انواع چیلر های آب خنک ( چیلر آب خنک چیلری است که از برج خنک کننده برای خنک نمودن مدار کندانسور خود استفاده می نماید) نکته مهم و اساسی چک کردن مدار برج خنک کننده می باشد.

در مدار برج خنک کننده 4 تجهیز و سیستم وجود دارد که باید یکی یکی چک شود که اولین سیستم مهم ، برج خنک کننده می باشد. تمیز کردن و رسوب زدایی از برج خنک کننده یکی از مهمترین و اساسی ترین فعالیت ها است.  اصولا آب سخت در طول سال باعث ایجاد رسوب در پکینگ های برج خنک کننده می شود که لازم است قبل از راه اندازی چیلر این پکینگ ها رسوب زدایی بشود. همچنین اسپرینگر و الکترو موتور و تسمه چرخش باید بخوبی چک شوند تا مانعی در جهت حرکت و پاشش آب وجود نداشته باشد.

سیستم بعدی در مدار چرخش آب برج خنک کننده ، کندانسور چیلر می باشد. باید کندانسور چیلر چک بصورت دوره ای و پریودیک اسید شویی شود. این اسید شویی وابستگی مستقیمی به سختی آب و فعالیت سختی گیر در ساختمان دارد. اگر سختی گیر خوب فعالیت نماید نیاز به اسید شویی هر ساله قطعا وجود ندارد ومی توان هر 2 و یا حتی 3 سال یکبار نیز اسید شویی چیلر را انجام داد. ولی در صورت وجود رسوب و عدم اسید شویی ، چیلر در راندمان صحیح کار نکرده و امکان خنک کردن مناسب فضا را نخواهد داشت. سیستم بعدی در چرخش آب در مدار برج خنک کننده پمپ ها می باشند. چک کردن مرتب پمپ ها با جریان سنجی و همچنین تست های لرزه ای و بررسی نشتی آب و صداهای غیر طبیعی در اول فصل گرما لازم و ضروری می باشد. همچنین وجود پمپ رزرو جهت مواقع اضطراری از موارد مهم در راه اندازی مدار برج خنک کننده می باشد.

آخرین تجهیز مهم در مدار برج خنک کننده صافی یا استرینر می باشد. باز کردن و چک صافی در ابتدای فصل ضروری است. چک کردن صافی می تواند جلوی ورود اشیاء و ناخالصی ها رابه پمپ و کندانسور بگیرد. بهمین دلیل علاوه بر چک در ابتدای فصل، چک کردن در میان فصل نیز مهم و ضروری است.
پس از انجام موارد چهار گانه فوق مدار برج خنک کننده آماده فعالیت می باشد. برج خنک کننده را از آب پر نموده و چرخش آب تست می شود.

مرحله بعدی چک کردن مدار آب خنک ( مدار چیلد واتر و یا مدار فنکوئل ) می باشد. در این مدار نیز باید پمپ ها ، استرینر ها و همچنین شیر های ورودی و خروجی مدار باید کاملا چک شود. پس از اطمینان از پر بودن آب با چک کردن منبع انبساط باز چیلر در پشت بام ، پمپ های مدار فنکوئل نیز روشن شده تا از حرکت مناسب آن اطمینان حاصل شود.
پس از طی مراحل و اطمینان از روشن بودن پمپ های دو مدار فوق نوبت به روشن کردن چیلر می شود. اکیدا توصیه می شود در صورت عدم تخصص روشن کردن چیلر تراکمی و بویژه چیلر جذبی را به متخصصین بسپارید تا هنگام روشن شدن چیلر تمامی مولفه های آن مانند تست خلاء( در چیلر جذبی ) تست فشار گاز و روغن ( در چیلر تراکمی ) چک شده و اطمینان از صحت عملکرد میکروسویچ ها حاصل شو.

 آرزوی ما آسایش شماست. برای مشاوه رایگان و سرویس چیلر خود با شماره های 26153249 و 09121728781 تماس بگیرید. برای آشنایی با مجموعه سرو انرژِ و تاسیسات شمیران اینجا را کلیک فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید