19 خرداد

رفع کدری آب استخر


کدری آب استخر اغلب باعث نگرانی از تمیزی و سالم بودن آب استخر می شود( برای نگهداری و سرویس استخر با 09121728781 تماس بگیرید) این مطلب نکات کلیدی در خصوص رفع کدری و تنظیمات آب استخر بیان می نماید.


یکی از بیشترین مشکلاتی که در استخرها بوجود می آید کدری آب استخر است که عمده دلیل آن ناشی از اسیدی بودن ، بازی بودن  و یا ناخالصی های زیاد در کلر استخر می باشد.

برای مراجعینی که میخواهند از استخر استفاده کنند، شفافیت آب به دلیل شهودی بودن آن بیشتر از هر چیز دیگری (مانند دما، PH و میزان کلر) نشان دهنده کیفیت آن است. به همین دلیل شفافیت آب استخر از اهمیت بالایی برخوردار است، ضمن این که در استخرهای عمومی کدر بودن آب موجب کاهش دید نجات غریق ها در قسمت های عمیق آب استخر شده و خطر آفرین آست.

اما چرا آب استخر کدر میشود؟

کدر بودن آب استخر میتواند چند علت داشته باشد، یکی از اینها اشباع شدن فیلترهاست؛ یعنی فیلتر آب استخر از مواد زائد و چربی ها اشباع شده  و دیگر قادر به تصفیه آب نیست و در نتیجه آب استخر روز به روز کدر تر و تیره تر میشود .برای رفع این مشکل باید فیلتر شستشوی معکوس (بکواش، BackWash) شود، که این امر موجب تمیز شدن فیلتر و تخلیه مواد و جرم هایی که فیلتر هنگام تصفیه آب استخر به خود جذب کرده میشود البته در صورت عدم سرویس طولانی مدت فیلتر ها ممکن است که فیلترها خاصیت خود را از دست داده باشند و قادر به رفع مواد زائد نباشند..

(بکواش کردن فیلتر توسط افراد غیر متخصص میتواند موجب آسیب های جدی به فیلتر و پمپ آب استخر شود)

یکی از راههای عمده و معمول رفع کدورت آب استخر استفاده از سولفات آلومینیوم( زاج ) است.  اب استخر به دلیل تزریق کلر  ناخالص  و همچنین استفاده زیاد افراد  از استخر همواره در معرض قلیایی شدن است.  در چنین شرایطی استفاده از  سولفات آلومینیم به دلیل خاصیت اسیدی بودن آن جهت تنظیم پ هاش توصیه می شود.   سولفات آلومینیم  علاوه بر کاهش پ هاش  به حد مجاز ( بین 7.2  تا 7.4 ) به دلیل سه ظرفیتی بودن الومینیم ، توانایی زیادی در ترکیب با ذرات  معلق  کلر و فلوئر داشته  و باعث لخته سازی یون های سرگردان در آب استخر  شده و  ذرات معلق را ته نشین می نماید.

اگر چه تزریق زاج یکی از راههای کلاسیک و پر طرفدار رفع کدری آب استخر است اما  تزریق غیر اصولی زاج علاوه بر عدم کاهش کدری حتی می تواند  به کدری بیشتر آب استخر نیز بیانجامد. عدم توجه به قلیایی یا اسیدی بودن آب و تزریق بیش از حد زاج می تواند اب را کدر نماید. همچنین عدم گردش کامل آب استخر توسط فیلتر ها و عدم توجه به محل تزریق زاج می تواند  کدری را افزایش دهد. همچنین میزان بیش از حد آن میتواند باعث گرفتگی منافذ فیلتر شده و تصفیه آب توسط فیلترهای استخر را مختل کند،باز هم برای رهایی از آن باید فیلترها بکواش شوند.

از دیگر علل عمده  کدر شدن آب استخر، تزریق کلر(برای خرید انواع کلر این صفحه را ببینید)  نامرغوب به آب است که به دلیل داشتن نا خالصی زیاد، موجب کدر شدن آب میشود. بعضی از ناخالصی های موجود در کلر به دلیل اینکه بسیار ریز هستند به سختی توسط فیلتر جذب میشوند، و ممکن است از زمان قطع تزریق کلر تا تصفیه کامل و رفع کدری آب استخر چند روز به طول انجامد.

برای جلوگیری از این مشکل باید از کلر مرغوب و خالص تر استفاده شود و یا برای تزریق کلر ابتدا آن را در یک سطل آب کاملا حل نماییم و پس از اطمینان از ته نشین شدن ناخالصی ها ( حدود 4 تا 6 ساعت )، محلول آب  کلر را به استخر تزریق شود تا ذرات  ناخالص وارد استخر  نشوند.( برای آگاهی از نکات مهم در نگهداری استخر ،جکوزی و سونا اینجا را کلیک فرمایید) .

برای مشاوه رایگان سرویس و نگهداری از استخر  با شماره های 26153249 و 09121728781 تماس بگیرید. برای آشنایی با مجموعه سرو انرژی و تاسیسات شمیران اینجا را کلیک فرمایید. .

دیدگاه خود را بنویسید